18. edycja BNP Paribas Dwa Brzegi – Festiwalu Filmu i Sztuki odbędzie się w dniach 27 lipca – 4 sierpnia w Kazimierzu Dolnym i Janowcu nad Wisłą. Osiemnastka zobowiązuje. Będą pokazy specjalne, kino dla dorosłych, koncerty i niespodzianki!
W cyklu Świat pod namiotem, prezentującym najnowsze produkcje znajdą się filmy, które swoje światowe premiery miały na festiwalach w Cannes, Berlinie, Wenecji, Sundance, a teraz czas by zobaczyła je publiczność BNP Paribas Dwóch Brzegów i wydała swój werdykt, przyznając jakże ważną dla każdego twórcy, Nagrodę Publiczności. Niebawem przedstawimy najgorętsze tytuły tej sekcji.
Bohaterką retrospektywy aktorskiej „I Bóg stworzył…aktorkę” będzie laureatka Złotej Palmy w Cannes za rolę w filmie Inne spojrzenie w reż. Karoly Makka, Jadwiga Jankowska- Cieślak, która o swojej twórczości filmowej i teatralnej opowie podczas spotkań z publicznością.
Rzuć okiem: Sand Land – recenzja anime. Mad Max po japońsku
Niewiele jest twórczyń filmowych, które potrafią tak konsekwentnie budować swoje kino, swój artystyczny, autorski język jak reżyserka i scenarzystka Dorota Kędzierzawska. Jej filmy nagradzane były w Gdyni (Nic 1998, Jestem 2005, Pora umierać 2007), Cannes (Wrony 1994), Berlinie (Jestem 2005, Jutro będzie lepiej 2010). Wspaniale pracuje z dziećmi, zachowując ich szczerość, naturalność bez ingerencji w delikatna psychikę. Jak to się robi? Autorka osobiście opowie na 18. BNP Paribas Dwa Brzegi.
Retrospektywa zagraniczna to w tym roku filmy Josepha Loseya. Zmuszony do opuszczenia Stanów Zjednoczonych w epoce McCarthy’ego, rozwinął swoją twórczość w Europie. Jako emigrant często pokazywał w swoich filmach outsiderów, piętnował hipokryzję i przemoc psychiczną. Takie filmy jak: Służący, Wypadek, Posłaniec (Grand Prix w Cannes) mają niezwykłą, kafkowską atmosferę. Retrospektywę Loseya otworzy gość specjalny, wybitny aktor Daniel Olbrychski, który zagrał główną rolę w filmie Pstrąg u boku Isabelle Huppert.
Temat emigracji artystycznej pojawi się także w specjalnym cyklu poświęconym niezwykłemu, przewrotnemu artyście. Kochał groteskę, absurd, bawił się formą: Witold Gombrowicz. Rok 2024 jest dedykowany twórcy „gęby”, „pupy”, „łydki” w 120-tą rocznicę jego urodzin. Filmy o Gombrowiczu, na podstawie Gombrowicza, goście z Polski i ze świata, dla których autor „Pornografii” jest nieustającą inspiracją.
Rzuć okiem: Martwi Detektywi – recenzja 1. sezonu. A jak ty umarłeś?
Dodaj komentarz