Z okazji 20-lecia działalności Warszawskiej Szkoły Filmowej na 22. edycji MFF Tofifest. Kujawy i Pomorze pojawią się najlepsze filmy zrealizowane przez jej studentów. Szkolne projekty nominowanych do Oscara Doroty Kobieli i Tadeusza Łysiaka, a także studenckie filmy z udziałem takich gwiazd, jak Katarzyna Figura czy Danuta Stenka. Gośćmi festiwalu, którzy spotkają się z widzami po poszczególnych projekcjach, będą m.in. Marian Dziędziel, Dorota Pomykała, Aleksander Pietrzak, Maciej Ślesicki i Cezary Orłowski. Wstęp na spotkania pozostaje bezpłatny dla naszej publiczności.
Założona przez Macieja Ślesickiego, reżysera, producenta i scenarzystę oraz aktora Bogusława Lindę Warszawska Szkoła Filmowa w ciągu 20 lat działalności wykształciła setki młodych filmowców. Wielu z nich odniosło spektakularne sukcesy na krajowych i międzynarodowych festiwalach, a nawet otrzymało nominacje do Oscara. Studentów wspierają też największe gwiazdy polskiego kina. W etiudach pojawili się m.in. Katarzyna Figura, Danuta Stenka, Dorota Stalińska, Dorota Pomykała czy Marian Dziędziel.
Rzuć okiem: Dzieci Amelii – recenzja filmu. Rodzinka Addamsów po portugalsku
Najpierw od podstaw zbudowaliśmy nowoczesną szkołę filmową, a potem dostaliśmy dwie nominacje do Oscara dla studentów i kolejną dla absolwentki. Wygrywaliśmy Gdynię i dziesiątki innych festiwali, a teraz nasze filmy znalazły się w specjalnym paśmie poświęconym Warszawskiej Szkole Filmowej na 22. MFF Tofifest. Kujawy i Pomorze. Produkujemy coraz więcej filmów fabularnych… Jak na pierwszych 20 lat, to chyba całkiem nieźle! Nie mogę się doczekać, co będzie dalej
– mówi Maciej Ślesicki, założyciel Warszawskiej Szkoły Filmowej.
W ramach MFF Tofifest. Kujawy i Pomorze oddamy głos młodym twórcom, którzy stawiali w Warszawskiej Szkole Filmowej pierwsze kinowe kroki. Sekcję podzieliliśmy na trzy bloki tematyczne:
Pałeczka pokoleń: gwiazdy u studentów Warszawskiej Szkoły Filmowej, w ramach którego zobaczymy m.in. występ Danuty Stenki w filmie Techno Tadeusza Łysiaka oraz Mariana Dziędziela, Doroty Pomykały i Wojciecha Mecwaldowskiego w produkcji Mocna kawa wcale nie jest taka zła Aleksandra Pietrzaka.
Z Warszawskiej Szkoły Filmowej do kina, gdzie przypomnimy widzom wyprodukowany przez Warszawską Szkołę Filmową pełnometrażowy film „kRAJ” z udziałem Mariana Dziędziela i Tomasza Włosoka.
Rzuć okiem: MotoGP 24 – recenzja gry. Szybko i wściekle
Z Warszawskiej Szkoły Filmowej na festiwale i Oscary – pokażemy m.in. filmy nominowane do Oscara, czyli Sukienkę Tadeusza Łysiaka oraz Naszą klątwę Tomasza Śliwińskiego.
Pełna lista produkcji Warszawskiej Szkoły Filmowej, które będzie na festiwalu, prezentuje się następująco:
-
Sukienka, reż. Tadeusz Łysiak, 2020
-
Techno, reż. Tadeusz Łysiak, 2017
-
Mocna kawa wcale nie jest taka zła, reż. Aleksander Pietrzak, 2014
-
kRAJ, reż. Maciej Ślesicki, Mateusz Motyka, Veronica Andersson, Filip Hillesland, 2021
-
Nasza Klątwa, reż. Tomasz Śliwiński, 2013
-
Szczeliny, reż. Magdalena Gajewska, 2021
-
Jestem, reż. Cezary Orłowski, 2024
-
Hańba, reż. Tomasz Gąsiorowski, 2023
-
Serce na dłoni, reż. Dorota Kobiela (DK Welchman), 2006
-
Galerianki, reż. Katarzyna Rosłaniec, 2006
Dodaj komentarz