Już dziś startuje 19. edycja Festiwalu Filmów Afrykańskich AFRYKAMERA pod hasłem “African Gaze: Queer”. Festiwal potrwa do 4 grudnia. Pokazy odbywać się będą w Kinie Atlantic, Kinie Wisła, Kinie Amondo oraz w Państwowym Muzeum Etnograficznym. Projekcjom towarzyszyć będą spotkania z twórcami i panele dyskusyjne.
Tegoroczna edycja Festiwalu Afrykamera zaprezentuje najciekawsze produkcje afrykańskiej kinematografii – „kino afrykańskie”, podobnie jak „sztuka afrykańska”, nie odnosi się do konkretnego stylu, lecz jedynie do określenia geograficznego. Kontynent afrykański to 54 kraje, ponad 3 tysiące grup etnicznych i języków – i takie jest też kino z tego kontynentu – różnorodne, uniwersalne, poruszające.
Wśród projekcji warto zwrócić uwagę na seanse filmów: Jak zostałam perliczką w reżyserii Rungano Nyoni ze studia A24, film otrzymał nagrodę za reżyserię podczas MFF w Cannes w ramach sekcji Un Certain Regard, na film otwarcia – Świat Ballroomu w reżyserii JURU i VITã – dokument ukazujący świat kultury ballroomu w Rio de Janeiro, na pierwszy pełnometrażowy film poruszający temat homoseksualizmu w Afryce sub-Saharan Africa, współczesną afrykańską reinterpretację ponadczasowego konfliktu między miłością a społecznymi konwenansami, znanego z historii Romea i Julii czyli Dakan w reżyserii Mohameda Camary czy na Miłość mimo wszystko w reżyserii Petera Goldsmida i Zanele Muholi – intymny dokument o życiu i twórczości Zanele Muholi, uznanej i cenionej południowoafrykańskiej fotografki i lesbijki, ukazujące wyzwania, z jakimi mierzą się czarne lesbijki we współczesnej Republice Południowej Afryki.
Rzuć okiem: Smak wolności – recenzja filmu. Ja się pytam, gdzie jest Magda Gessler?!
Wśród gości festiwalu będą m.in. Matthew Blaise – nigeryjski działacz na rzecz praw społeczności queer i Welket Bungue – aktor znany m.in. ze Zbrodni przyszłości w reżyserii Davida Cronenberga.
30 listopada w Państwowym Muzeum Etnograficznym w świat ballromu przeniesie nas AfryKiki Ballroom, organizowany we współpracy z sudańskim twórcą Deri’m Louboutin West. Impreza skoncentruje się na kulturze ballroomu, tworząc przestrzeń do celebracji czarnej queerowej tożsamości. Tego samego wieczoru w Klubie Jasna 1 odbędzie się trzecia edycja AFreaks – wydarzenia muzycznego, promującego afrykańską scenę elektroniczną i eksperymentalną. W programie niekonwencjonalne, często drapieżne i zaskakujące brzmienia na przecięciu takich gatunków jak gqom, kuduro, techno trap, avant pop czy muzyka eksperymentalna.
W ramach 19. Edycji AfryKamery odbędzie się szereg wydarzeń towarzyszących. Od 1 do 6 grudnia w kinie Amondo zobaczyć będzie można wystawę „I Didn’t Come From Outer Space. I Came From The Future” – ukazującą historie dotyczące tożsamości i doświadczenia afrykańskich społeczności queerowych. Kuratorką wystawy jest kenijska artystka Amy Muhoro, która zapożyczyła tytuł wystawy od afroamerykańskiego muzyka jazzowego Sun Ra.
Rzuć okiem: Kochasz mnie? – recenzja filmu. Odpowiedź nie jest taka prosta
Natomiast 2 grudnia w Państwowym Muzeum Etnograficznym po seansie filmu Dahomej w reżyserii francusko-senegalskiej reżyserki Mati Diop odbędzie się debata o dekolonizacji muzeów. Debata dotyczyć będzie dyskusji o restytucji tysięcy przedmiotów zrabowanych na kontynencie afrykańskim w trakcie europejskich podbojów kolonialnych, które spoczywają w muzeach Zachodu. Panel poprowadzi Oliwia Bosomtwe – autorka książki Jak biały człowiek. Opowieść o Polakach i innych, a jej gośćmi będą Dr. Magdalena Wróblewska oraz Witold Orski.
Festiwal Filmowy AFRYKAMERA został zapoczątkowany w 2006 roku przez Fundację FilmGramm we współpracy z Ambasadą Republiki Południowej Afryki. Od tego czasu zyskał pozycję pierwszego i największego afrykańskiego festiwalu filmowego w Europie Środkowo-Wschodniej, prezentując szeroką gamę afrykańskich filmów oraz promując afrykańską kulturę, sztukę i muzykę. Tegoroczna queerowa tematyka Festiwalu wpisuje się w globalną dyskusję o tożsamości i społecznych przemianach. Celem Festiwalu jest ukazanie dekolonialnej i afrofuturystycznej perspektywy, zakłócającej obecnie panujące status quo.
Karnety do kupienia na goingapp: https://goingapp.pl/wydarzenie/19-festiwal-filmow-afrykanskich-afrykamera/warszawa-listopad-2024
Dodaj komentarz