15 czerwca odbyła się finałowa gala Konkursu „Wyobraź Sobie”, podczas której nagrodzono najlepsze pomysły filmowe. Pierwsze miejsce zajęła Zuzanna Plisz z treatmentem Olbrzymka. W trakcie wydarzenia wręczono również Nagrodę Specjalną im. Piotra Woźniaka-Staraka dla Producenta Roku 2023. Po raz pierwszy Polska Gildia Producentów przyznała statuetki aż dwóm producentom, Janowi Kwiecińskiemu oraz Marcinowi Wierzchosławskiemu.
W Starym Browarze należącym do Zespołu Pałacowego w Oborach w Konstancinie-Jeziorna, podczas gali poprowadzonej przez Grażynę Torbicką i Tomasza Kota, ogłoszono zwycięzców Konkursu „Wyobraź Sobie”. Wartość nagród wyniosła 200 tysięcy złotych, ale jeszcze ważniejszą nagrodą była ta niemierzalna, która daje możliwość zaistnienia w świecie filmowym, nawiązania relacji i czerpania z doświadczeń wybitnych ludzi z branży.
Tegorocznym najlepszym pomysłem na film okazał się projekt Olbrzymka autorstwa Zuzanny Plisz – absolwentki szkoły filmowej im. K. Kieślowskiego i laureatki takich festiwali, jak m.in. Cameraimage, Raindance Film Festival czy Leeds International Film Festival. Treatment Olbrzymka to opowieść o ogromnej kobiecie, która w czasach głębokiego PRL-u zostaje wyłowiona z zamarzniętego stawu. Lekarz, któremu odebrano prawo wykonywania zawodu za kontrowersyjne eksperymenty, ma szansę zrehabilitowania się poprzez przystosowanie tytułowej Olbrzymki do służenia władzom. Plisz, oprócz głównej nagrody, otrzymała także stypendium Fundacji Rodziny Staraków.
Rzuć okiem: Dzieci Amelii – recenzja filmu. Rodzinka Addamsów po portugalsku
Drugie miejsce zajęli Miłosz Sakowski i Marcin Kubawski z rodzinną historią Jaki ojciec taki syn (i jeden reinkarnowany dziadek), opowiadającą o nagłym zamęcie w perfekcyjnym życiu głównego bohatera – Pawła, który wprowadza mężczyzna, twierdzący, że jest reinkarnacją jego ojca.
Trzecie miejsce zdobył duet – Marcin Osiadacz i Marek Hucz z treatmentem Zaraz go zabiją!. To historia o planie zabicia premiera przez zdesperowany naród. Pech chce, że tego dnia dyżur ma akurat jego sobowtór. Osiadacz i Hucz otrzymali również stypendium Fundacji Rodziny Staraków.
Podczas gali przyznano również Nagrodę Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej, którą otrzymał Mirosław Olędzki za treatment Bilet, mówiący o życiu i doświadczeniach kobiety, będącej asystentką podróży niepełnosprawnego intelektualnie nastolatka. Jazda transportem miejskim staje się dla niej walką o szacunek, lekcją życia, terapią i odkryciem mocy miłości.
Dodatkowo StoryLab.pro nagrodził projekt Pawła Hercoga Amnezja, śmierć i rewolwerowiec, który wpisuje się w gatunek kina familijnego i opowiada o pełnej przygód podróży mężczyzny i nieuleczalnie chorego chłopca. Ich celem jest poznanie autora nieskończonego rękopisu o rewolwerowcu.
Tegoroczna edycja Konkursu Wyobraź Sobie cieszyła się rekordowym zainteresowaniem – łącznie zgłoszono aż 763 prace. Spośród nich Kapituła Konkursu wyłoniła 12 najlepszych treatmentów. Kapituła obradowała w składzie: Ewa Puszczyńska, Grażyna Torbicka, Edward Miszczak, Allan Starski, Tomasz Kot.
Rzuć okiem: Vincent musi umrzeć – recenzja filmu. Ależ mnie nera szarpie
Następnie 12 wyselekcjonowanych treatmentów przekazano Jury, które zapoznało się z oryginalnymi pomysłami autorów i podczas tajnego głosowania wybrało troje zwycięzców. W tym roku w Jury znaleźli się: Agnieszka Kruk (scenarzystka, script coach, edukatorka), Anna Kępińska (producentka kreatywna), Anna Tatarska (dziennikarka filmowa i kulturalna), Paweł Maślona (reżyser) i Xawery Żuławski (reżyser, scenarzysta).
Gala Konkursu poprzedzona została dwudniowymi warsztatami i spotkaniami mentoringowymi dla 12 autorów najlepszych prac. Finaliści spotkali się, m.in. z twórcami serialu 1670, scenarzystami-debiutantami oraz z doświadczonymi producentkami filmowymi. Ten warsztatowy weekend był dla nich niezwykłą okazją do skonsultowania swoich pomysłów z cenionymi ekspertami z branży oraz szansą na wymianę doświadczeń, czerpanie wiedzy i inspiracji od najlepszych.
Po raz trzeci, podczas gali konkursowej, Polska Gildia Producentów przyznała Nagrodę Specjalną im. Piotra Woźniaka-Staraka dla Producenta Roku 2023. Tym razem statuetki trafiły do dwóch producentów, Marcina Wierzchosławskiego (za film Zielona granica) oraz Jana Kwiecińskiego (za serial 1670). Kwieciński otrzymał także nagrodę dodatkową od firmy MAKonline Ubezpieczenia.
Rzuć okiem: Omen: Początek – recenzja filmu. Czy papież o tym wiedział?
To pierwsza edycja, w której członkowie Polskiej Gildii Producentów zadecydowali o przyznaniu dwóch nagród – za film i za serial.
Idąc z duchem czasu, zdecydowaliśmy się w Polskiej Gildii Producentów zmienić formułę konkursu i od tego roku przyznawać dwie nagrody – w kategorii film i serial. Przed producentami filmów i seriali stoją odmienne wyzwania, co chcieliśmy podkreślić, przyznając dwie nagrody Producenta Roku 2023. A co najważniejsze, w obydwu kategoriach producenci PGP są znakomici. Jan Kwieciński został wyróżniony, m.in. za trudny development ryzykownego projektu oraz postawienie na młodych twórców, którzy wnoszą świeżość i humor do polskiej kultury serialowej, z kolei Marcin Wierzchosławski został nagrodzony za wyjątkowej jakości warsztat producencki, jak również umiejętność stworzenia nietypowej struktury finansowania i połączenia ze sobą interesów wielu międzynarodowych partnerów i harmonijnego kooperowania z nimi.
– mówi Natalia Grzegorzek – prezeska Polskiej Gildii Producentów.
Pełna lista zwycięzców Konkursu “Wyobraź Sobie”:
I MIEJSCE & NAGRODA SPECJALNA FUNDACJI RODZINY STARAKÓW
Zuzanna Plisz – Olbrzymka
II MIEJSCE
Miłosz Sakowski & Marcin Kubawski – Jaki ojciec taki syn (i jeden reinkarnowany dziadek)
III MIEJSCE & NAGRODA SPECJALNA FUNDACJI RODZINY STARAKÓW
Marcin Osiadacz & Marek Hucz – Zaraz go zabiją!
Rzuć okiem: Diuna: Część druga – recenzja filmu. Villeneuve wyznacza drogę
WYRÓŻNIENIE STORYLAB.PRO
Paweł Hercog – Amnezja, śmierć i rewolwerowiec
NAGRODA POLSKIEGO INSTYTUTU SZTUKI FILMOWEJ
Mirosław Olędzki – Bilet
NAGRODA IM. PIOTRA WOŹNIAKA-STARAKA przyznana przez POLSKĄ GILDIĘ PRODUCENTÓW
Jan Kwieciński – Producent Roku 2023
NAGRODA IM. PIOTRA WOŹNIAKA-STARAKA przyznana przez POLSKĄ GILDIĘ PRODUCENTÓW
Marcin Wierzchosławski – Producent Roku 2023
Więcej informacji na temat Konkursu:
https://konkurswyobrazsobie.pl/
Rzuć okiem: Rebel Moon – część 2: Zadająca rany – recenzja filmu
Konkurs Wyobraź Sobie zapoczątkowany został przez przyjaciół Piotra Woźniaka-Staraka. Ich celem było przekazywanie dalej pasji, jaką zaraził ich Piotr oraz pobudzenie polskiego rynku filmowego poprzez połączenie autorów i producentów filmowych. Inicjatywa skierowana jest do scenarzystów, filmowców, pisarzy, dziennikarzy, studentów oraz ambitnych amatorów, którzy chcą zaprezentować swoje filmowe koncepcje. W tym roku, do trzeciej edycji Konkursu zgłoszono rekordową liczbę 763 treatmentów.
Konkurs jest miejscem, gdzie nieograniczona wyobraźnia spotyka się z pełną swobodą twórczą, a unikalne wizje mają szansę na ekranizację i osiągnięcie światowego rozgłosu. Dodatkowo finaliści biorą udział w kameralnych warsztatach mentoringowych, podczas których mają szansę poznać wybitnych producentów i rozwinąć się w branży filmowej.
Dodaj komentarz