Rzeczy niezbędne, pełnometrażowy debiut reżyserski Kamili Tarabury, zakwalifikował się do Konkursu Perspektywy tegorocznego Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni.
Konkurs Perspektywy to nowa sekcja konkursowa Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni. Razem z pozostałymi zakwalifikowanymi do niej tytułami debiut Kamili Tarabury ubiegać się będzie o statuetkę Szafirowych Lwów.
Osobno Jury Konkursu wybierze także laureata bądź laureatkę Nagrody za wyjątkowy wkład artystyczny w powstanie filmu. Statuetka ta zarezerwowana jest dla przedstawicieli/ek wszystkich zawodów filmowych oprócz reżyserów/ek i producentów/ek, uwzględnionych przy Szafirowych Lwach.
Filmy z Konkursu Perspektywy rywalizować również będą o dwie inne nagrody Festiwalu: nagrodę za debiut reżyserski lub drugi film oraz „Złoty Pazur”.
Rzuć okiem: Spadek – recenzja filmu. Na noże w domu
Oficjalny opis:
Jak wydarzenia z dzieciństwa wpływają na nasze dorosłe życie? Jak dotrzeć do najpilniej strzeżonych rodzinnych tajemnic? Na te pytania próbuje odpowiedzieć Kamila Tarabura – nagrodzona na Warszawskim Festiwalu Filmowym reżyserka, twórczyni m.in. gorąco przyjętego przez krytyków serialu Absolutni debiutanci – w swoim pełnometrażowym debiucie fabularnym. „Rzeczy niezbędne” to opowieść o poszukiwaniu własnej tożsamości, inspirowana poruszającym reportażem Mokradełko Katarzyny Surmiak-Domańskiej, której bohaterkami są Ada i Roksana, grane przez Dagmarę Domińczyk, polską gwiazdę światowego hitu Sukcesja, i Katarzynę Warnke, która jest także współautorką scenariusza. Opiekę artystyczną nad projektem objęła Agnieszka Holland. Rzeczy niezbędne tylko w kinach od 27 września.
W ręce Ady, mieszkającej w Hamburgu uznanej dziennikarki, trafia tajemnicza przesyłka. To książka ze spisanymi pod pseudonimem wspomnieniami kobiety molestowanej w dzieciństwie przez ojca, z imienną dedykacją dla Ady. Dziennikarka decyduje się na spotkanie z autorką, którą okazuje się jej dawna szkolna koleżanka – Roksana. Razem wyruszają w podróż do miasteczka, gdzie dorastały, aby skonfrontować się z matką Roksany, niemym świadkiem jej dziecięcego piekła. Na miejscu okazuje się jednak, że matka twardo strzeże rodzinnych tajemnic, utrzymując obraz idealnego męża i rodziny. Ada postanawia opisać tę skomplikowaną i intrygującą historię w reportażu, choć dla niej, tak naprawdę, temat Roksany nie jest tym najważniejszym w podróży. Sama też musi rozliczyć się̨ z demonami przeszłości – to one nie pozwalają jej pójść naprzód w relacji z partnerem, z którym jest w zaawansowanej ciąży. Emocje między bohaterkami zagęszczają się, a Adzie coraz trudniej zachować dystans i ocenić́, co jest kłamstwem, a co prawdą.
Film wyprodukowany przez ATM Grupa S.A. i RIVA FILMPRODUKTION GMBH w koprodukcji z CANAL+ Polska S.A, ATM System Sp. z o.o. i Wajda Studio Sp. z o.o., współfinansowany przez Polski Instytut Sztuki Filmowej oraz Filmforderung Hamburg Schleswig-Holstein GMBH.
Dodaj komentarz