Pilot i Mały Książę – musical, jakiego jeszcze nie było! Tym razem popularna opowieść o Małym Księciu ukazana jest z perspektywy życia autora – marzyciela i pilota, pisarza i bohatera. Książka Antoine’a de Saint-Exupéry’ego podbiła serca czytelników na całym świecie, ale jego porywająca biografia to także wspaniały temat na musical, gdzie wojenne realia i bajkowa przygoda na pustyni splatają się w fascynującą opowieść o marzeniach, przyjaźni i o tym, że dobrze widzi się tylko sercem.
Po raz pierwszy w historii polskiego teatru krajowi artyści łączą siły z uznanymi twórcami z Broadwayu. Wśród twórców musicalu Pilot i Mały Książę znaleźli się m.in. scenarzysta Michael Wolk, autorka tekstów piosenek Mindi Dickstein, kompozytorski duet Guya Dubuca i Marca Lessarda (znany pod pseudonimem „Bob & Bill”), scenografka Anna Louizos (wsławiona m.in. współpracą z Lin-Manuelem Mirandą) oraz choreograf James Gray. Polską stronę reprezentują: kostiumografka Agata Uchman, choreograf Jacek Wazelin, reżyser światła Jacek Chojczak i tłumacz Daniel Wyszogrodzki. Nad całością czuwa dyrektor artystyczny Piotr Sikora. W obsadzie zobaczymy utalentowanych polskich artystów musicalowych, m.in. Rafała Szatana, Martę Florek, Kaję Mianowaną i Dominika Bobryka.
Spektakl otwiera nowy rozdział w teatrze muzycznym, łącząc aktorstwo z najnowocześniejszymi rozwiązaniami w zakresie wizualizacji.
Światowa premiera tej cyberprodukcji odbędzie się 5 października w Katowicach. Przedsprzedaż biletów rusza już 19 sierpnia, a otwarta sprzedaż – 21 sierpnia.
Rzuć okiem: Ultraman: Rising – recenzja filmu. Nie taki Kaiju straszny
Czegoś takiego jeszcze nie było – nie tylko na polskich, ale również na światowych scenach. Spektakl Pilot i Mały Książę to pobudzający wyobraźnię cybermusical, w którym świat wirtualny nieustannie miesza się z realnym wykorzystując zaawansowaną technologię i tradycyjny sposób opowiadania historii. Ta nowatorska produkcja zabierze widzów w międzyplanetarną podróż do świata, w którym historia życia Antoine’a de Saint-Exupéry’ego, pilota i pisarza, przenika się z opowieścią zawartą w jego ponadczasowej, sprzedanej w ponad 140 milionach egzemplarzy książce – Mały Książę.
Musical Pilot i Mały Książę otwiera nowy rozdział w historii teatru muzycznego, dzięki zastosowaniu nowatorskiej technologii wizualnej, dającej twórcom inscenizacji nieograniczone możliwości. Wcześniej żaden spektakl na świecie nie dysponował tak nowoczesną technologią. W produkcjach musicalowych wykorzystywane były ekrany LED i animacje, ale nigdy na taką skalę i w taki sposób. Także po raz pierwszy w historii polskiego teatru krajowi artyści łączą siły z zespołem kreatywnym z Broadwayu – doświadczonymi twórcami z kolebki musicalu.
Współpraca z tak zdolnymi twórcami ze Stanów Zjednoczonych jak i Polski jest dla mnie ogromnym zaszczytem. Bardzo się cieszę, że to właśnie polska publiczność będzie mogła pierwsza zobaczyć naszą produkcję. Jestem przekonana, że zarówno sama historia jak i innowacyjna forma odbije się szerokim echem wśród polskiej publiczności, torując nową drogę dla tej wyjątkowej formy teatralnej.
– powiedziała producentka Kumiko Yoshii.
Rzuć okiem: Zabierz mnie na Księżyc – recenzja filmu
Za efekty wizualne odpowiada polskie studio Platige Image, posiadające ponad 25-letnie doświadczenie w tworzeniu zaawansowanych technologicznie efektów wizualnych do filmów, gier, seriali i musicali.
To, co wnosi na scenę Platige Image to nowy wymiar teatralnej – i nie tylko – technologii. To kwantowy skok w przyszłość
– podkreśla reżyser West Hyler, reżyser Pilota i Małego Księcia, który stworzył do tej pory pięć musicali na Broadwayu i był także dyrektorem artystycznym New York Musical Festival.
W musicalu Pilot i Mały Książę tradycyjna scenografia uzupełniona jest najwyższej jakości projekcjami wizualnymi, naturalnie zespolonymi z przedstawianą na scenie opowieścią. Technologia nie zdominuje teatru, natomiast dopełni go i wzbogaci.
Znakomita, nowoczesna muzyka i teksty piosenek są dziełem twórców związanych z legendarnym Cirque du Soleil i autorów z Broadwayu
– dodaje West Hyler.
Rzuć okiem: Deadpool & Wolverine – recenzja filmu. Marvel Jesus kontra korporacja
Wśród twórców musicalu znaleźli się m.in. scenarzysta Michael Wolk, autorka tekstów piosenek Mindi Dickstein, kompozytorski duet Guya Dubuca i Marca Lessarda (znany pod pseudonimem „Bob & Bill”), scenografka Anna Louizos (wsławiona m.in.) współpracą z Lin-Manuelem Mirandą) oraz choreograf James Gray.Polską stronę reprezentują m.in. kostiumografka Agata Uchman, choreograf Jacek Wazelin, reżyser światła Jacek Chojczak i tłumacz Daniel Wyszogrodzki. Nad całością czuwa dyrektor artystyczny Piotr Sikora, który jest jednocześnie współproducentem spektaklu, a także współtwórcą studia odpowiedzialnego za efekty wizualne.
Ta produkcja to spełnienie moich zawodowych marzeń, ale także duże wyzwanie. Od lat jako Platige Image zaangażowani jesteśmy w produkcję największych musicalowych produkcji w Polsce ale tym razem naszą ambicją było przekroczenie granic. Jestem przekonany, że stworzyliśmy coś wyjątkowego i gorąco liczę, że tak też nasz spektakl zostanie odebrany przez publiczność, zapisując się w światowej historii musicalu
– podkreśla Piotr Sikora.
Na scenie zobaczymy śmietankę polskich artystów musicalowych: Rafała Szatana, Kaję Mianowaną, Martę Florek, Dominika Bobryka, Krzysztofa Cybińskiego, Sylwię Banasiuk-Smulską, Michała Lecha, Daniela Markiewicza, Filipa Robaka, Szymona Chatałę, Adriannę Zuchmańską, Olę Bieńkowską, Oliwię Drożdżyk, Michała Słomkę, Dominika Fijałkowskiego i Łukasza Mazurka. To zarówno uznani i doświadczeni aktorzy musicalowi, jak i nowe twarze, młodzi artyści, którzy mają potencjał, aby podbić serca fanów musicali w Polsce. Za dobór obsady odpowiadał reżyser West Hyler, który spędził wiele godzin na castingach w Polsce, szukając najlepszych odtwórców ról w musicalu Pilot i Mały Książę. Spektakl wyprodukowany został w polsko-japońsko-amerykańskiej kooperacji: Grupy Kinoshita, Gorgeous Entertainment oraz MassBuzz.
FABUŁA MUSICALU
Historia Małego Księcia podbiła serca czytelników na całym świecie, ale musical Pilot i Mały Książę nie jest prostą adaptacją książki. To opowieść o pełnym przygód życiu pilota i pisarza Antoine’a de Saint-Exupéry’ego, w której spotkanie z Małym Księciem stanowi oś tej historii.
Antoine de Saint-Exupéry od najmłodszych lat odznaczał się wybujałą wyobraźnią. Wierzył, że nie ma rzeczy niemożliwych. Marzył o tym, by zbudować rower, który wzbije się w przestworza i pozwoli mu patrzeć na świat z lotu ptaka. Młody marzyciel nigdy nie dawał za wygraną. Był przekonany, że wysoko nad ziemią czeka na niego magiczny świat i nawet wybuch wojny nie był w stanie odebrać mu marzeń. Zatrudnił się w pierwszej na świecie podniebnej poczcie, a szczęśliwy przypadek sprawił, że z mechanika nagle stał się pilotem. A każdą wolną chwilę – nawet w powietrzu – poświęcał na pisanie w swoim notatniku. W końcu był naprawdę szczęśliwy!
Rzuć okiem: The Boys – recenzja 4. sezonu. Trump=Homelander? Szok.
Antoine de Saint-Exupéry odbył setki, a może nawet tysiące dalekich lotów, zwiedził kilka kontynentów, latał nad oceanami, a do tego wydał kilka książek i zakochał się w pięknej Consuelo. Przechodząc przez kolejne szczeble kariery, awansował na szefa centrali „Aeropostale”, znajdując się za biurkiem, z dala od swoich marzeń. Wtedy Consuelo przypomniała mu: „Nieważne, gdzie jesteś, ważne z kim. A kiedy człowiek kocha, wtedy i tak unosi się nad ziemią”. Jego jednak, pilota i pasjonata, ciągnęło w przestworza. Gdy dowiedział się o zaginięciu przyjaciela, wyruszył na samotną akcję ratunkową i ponownie wzbił się w przestworza, aby go odszukać. Niestety, porwany przez burzę piaskową, sam miał katastrofę: rozbił samolot na środku pustyni, cudem ocalał i spotkał tam… Małego Księcia.Ta tajemnicza postać – późniejszy bohater jego książki – zabrała go w magiczną podróż po tajemniczych planetach, podczas której pilot poznał prawdę o ludziach i przekonał się, że dobrze widzi się tylko sercem, że „najważniejsze jest niewidzialne dla oczu”.
Wszystko to, co Saint-Exupéry zobaczył wtedy oczami wyobraźni, opisał w Małym Księciu – książce, którą pokochały miliony czytelników, która wpłynęła na losy świata i która stała się inspiracją dla twórców porywającego cybermusicalu Pilot i Mały Książę.
Czego jeszcze możemy się spodziewać
Świetna muzyka – współczesny pop pełen egzotycznych naleciałości, eklektyczna kombinacja, w której obok rocka i rytmów dance pojawia się… tango i rap.
Fantazyjne kostiumy – inspirowane egzotycznymi podróżami głównego bohatera, a także nieograniczoną wizją fantastycznego świata baśni.
Porywająca choreografia – dynamiczna i nieprzewidywalna jak podniebny lot, łącząca dramaturgię akcji z nieposkromioną pulsacją dalekich lądów i niezbadanych planet.
Zachwycające animacje i wielkoformatowe projekcje wyświetlane na ekranach LED – dzieło twórców współpracujących ze światowym kinem, teatrem i… serialami Netflixa.Premiera cybermusicalu Pilot i Mały Książę odbędzie się 5 października 2024 r. w sali koncertowej „Katowice Miasto Ogrodów” – nowym miejscu na musicalowej mapie Polski. Przedsprzedaż biletów od 21 sierpnia na stronie www.ebilet.pl.
Uwaga: tylko do końca września bilety na musical można nabyć w specjalnej cenie!
Dodaj komentarz